08503464860 info@webstasarim.com İstanbul / Ankara / İzmir / Antalya / Bursa

Profesyonel Web Tasarımı Nedir?

İnternet ortamında hak ettiği yeri almak isteyenlerin, tercih ettikleri tasarımlarına, profesyonel web sitesi tasarımı denmektedir. Web sitelerinin gittikçe artan öneminin yanında, hedefe doğru kilitlenmiş bir web tasarımı yapmak da oldukça önemlidir. web tasarımının profesyonel bir biçimde yapılması demek, sadece ulusal anlamda değil, uluslararası alanda da dikkat çekecek, gittikçe büyüyen bir hale gelecektir. Sürekli açık olan ve grafikleriyle göz dolduran bir web sitesi, özellikle de e-ticaret siteleri için çok büyük bir önem taşımaktadır.

Günün hemen her saatinde, satış yapılmasını olanaklı kılmaktadır. Tabi ki bunun olabilmesi için web tasarımının etkili, satışa odaklı ve reklam giderlerinin az olması gerekmektedir. Bu da profesyonel bir şekilde yapıldığında son derece etkili olacaktır.

Web Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bütün çalışmalarda olduğu gibi web tasarımında da hedef büyük bir öneme sahiptir. Yani müşteriye odaklı olması, kullanıcı dostu olması, arama motorlarına uygun olması dikkat edilmesi gereken hususlardır. Web sitelerinin genellikle görünüm yönünde etkili olan web siteleri, ziyaretçileri çekmenin yanında ayrıca ziyaretçilerin uzun süre sitede kalmasını da sağlamaktadır. Ziyaretçilerin sitede uzun süre kalması demek, arama motorlarında üst sıralarda olmasına sağlayacaktır.

Hedefe odaklı olarak tasarlanmış web siteleri, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını gideren, kimliği doğru şekilde yansıtan ve güven sağlayan formatta olmaktadırlar. Hem ulusal hem de uluslararası anlamda çok daha fazla müşteriye ulaşmasını sağlayacaktır.

Web Tasarımının Faydaları Nelerdir?

 – Web tasarımının en önemli faydalarından biri ziyaretçilerinize en iyi şekilde hizmet vermenizi sağlamaktadır.

 – Profesyonel bir web tasarımı işinize duyduğunuz ilginin en önemli göstergesidir. Hangi alan da hizmet vermek istiyorsanız, buna odaklı yaptığınız tasarım çalışması ziyaretçilerin ilgisini çekecek ve sitenizde daha fazla zaman harcamalarını sağlayacaktır. Bu da sitenizi arama motorunda ileri taşıyacaktır.

 – Ayrıca hangi alanda hizmet veriyorsanız, profesyonel web tasarımı sayesinde sitenizi o alana yönelik şekillendirme imkanına sahip olabiliyorsunuz.

 – Seo uyumlu web siteleri her zaman daha çok ilgi görmektedirler. Profesyonel bir web tasarımı, seo uyumluluğu konusunda her zaman daha önde yer almaktadır.

Mobil Uyumlu Web Tasarımı

 Web sitesi sahipleri en az 1 kez dahi olsa, web tasarımının mobil uyumunu duymuşlardır. Nitekim günümüzde artık bilgisayarlardan daha çok kullanılan mobil cihazları, mobil uyumlu web tasarımını da zorunlu bir hale getirmiştir. Maliyet açısından da son derece uygun olarak hazırlanan, mobil uyumlu web tasarımı sayesinde, tahmin bile edilmeyecek sayıda ziyaretçi sayısına ulaşmanızı sağlayabilmektedir. Bu açıdan web siteleri için en önemli noktalardan biri de mobil uyumlu olup olmadığıdır.

 Mobil uyumlu olmayan web siteleri, ziyaretçiler tarafından bakıldığında bozuk bir şekilde çıkarlar. Bunun için de kısa bir zaman içinde gelen ziyaretçiler de bir anda sitenizden kaçmaya başlayacaktır. Bu da sitenizin imajını arama motorlarında kötü bir hale getirebilmektedir. Bunun olmaması için web sitenizin mobil uyumluluğunun olmasını gerektirmektedir. Bu da profesyonel bir şekilde yapılan bir web tasarımı mile mümkün olmaktadır. Siz de web sitenizi mobil uyumlu bir hale getirerek, başka alanlardan da ziyaretçi kazanabilirsiniz.

Mobil Uyumlu Web Tasarımı Avantajları Nelerdir?

 – Mobil uyumluluğu olan web siteleri çok daha etkin biçimde kullanışlıdırlar. Ziyaretçiler istedikleri şeyi anında bulabilirler. Kısacası tam anlamıyla kullanıcı dostu diyebiliriz.

 – Mobil uyumlu web tasarımları daha uygun fiyatlı ve kullanışlı olmaktadırlar. Kullanışlı olmaları da günden güne daha fazla talep görmesini sağlamaktadır. Hatta günümüzde birçok büyük firmalar mobil uyumluluğu tam olan web sitelere yönelmişlerdir.

 – Mobil uyumlu olan web siteleri arama motorlarının da değer verdikleri sitelerdir. Bu açıdan düşünüldüğü zaman, mobil uyumlu olan siteler kullanıcı dostu olduklarından arama motorlarında da kolayca üst sıralara çıkabilmektedirler.

 – Mobil uyumlu olan web siteler cihazdan cihaza göre farklı şekillere girebilmektedirler. Bu da uyumluluğu artıran en önemli konulardan biridir. Bu sayede birçok mobil cihaza uyum sağladığı için zamandan da büyük oranda tasarruf sağlamaktadır.

Mobil Uyumlu Web Tasarım Çalışması Size Ne Kazandıracaktır?

Bilindiği gibi mobil uyumluluğu olmayan web sitelerine, mobil cihazlar üzerinden erişim sağlamak istendiğinde genellikle bozuk resim ve yazılar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda ziyaretçiler siteden heme uzaklaşırlar. Sitenin ziyaretçi sayısı çok olsa bile, zaman geçtikçe ziyaretçilerin bu tip durumlardan kaçmalarından dolayı, ciddi anlamda kayıplar yaşanacaktır. Yaşanacak olan ziyaretçi kayıpları da arama motorlarında sitenin, ciddi zararlar görmesine neden olacaktır. Bu da bir zamandan sonra toparlanmaya çalışsa bile, web sitesinin gücünü büyük oranda azaltmış olacaktır.

Böyle olması durumunda, sizin tekrar reklam yapmanızı gerektirecektir. Tekrar reklam demek de cebinizden para harcamanız anlamına geliyor. Hem ziyaretçi hem de seo açısından oldukça önemli olan mobil uyumun olması durumunda ise tam aksine bir avantaj sağlarsınız. Ziyaretçiler size daha fazla gelmeye başlayacak, sitenizde çok daha fazla zaman harcayacaklardır. Bu da arama motorlarında, sitenizi ziyaret edilebilir siteler arasına koyacak ve tavsiye edilmenizi sağlayacaktır.

Özellikle her geçen gün artan internet kullanımı, bütün bu detaylara duyarlı olmayı gerektirmektedir. Aksi halde sergilediğiniz performans ne kadar değerli olursa olsun, mobil uyumlu bir tasarımınız olmadığı halde, gerekli olan ilgiyi sağlamanız pek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden küçük detaylara daha fazla önem vermeniz, rekabette sizi daha ön plana koyacaktır.